English Hrvatski Italian
We deliver worldwide !
tel: +385 (0)21/544-412 | E-mail
 

Navičela, istina ili mit _ dio sedmi

08.03.2024. | News
Navičela, istina ili mit _ dio sedmi


Prečac za prvi, drugi, treći, četvrti, peti i šesti dio:
Navičela, istina ili mit _ dio prvi

Navičela, istina ili mit _ dio drugi

Navičela, istina ili mit _ dio treći

Navičela, istina ili mit _ dio četvrti

Navičela, istina ili mit _ dio peti

Navičela, istina ili mit _ dio šesti



Navicula

Ilustracija načinjena prema Mihaelovom prostoručnom crtežu. Pri opisu konstruiranja opute i jedra, Mihael prostoručno ilustrira četvrtasto quadra jedro i latinsko trokutasto jedro, jedno do drugoga. Prikazane rešetke na jedrima, te robandi, su ponovno, neprocjenjivo vrijedni. Jedra, kao i oputa, zbog njihove trošnosti, vjerojatno nikada neće moći biti rekonstruirani prema nekom arheološkom nalazu.



Prvi osvrt, 2.1.2024.. Dio sedmi.
Zoran Pavlović, MarisStella Ltd


Quadra, kvadratno jedro prema opisu Mihaela iz 1434. godine

Prijevod citata. Michael of Rhodes (Author); Pamela, O. Long (Editor); David, McGee (Editor); Alan, M. Stahl (Editor), Book of Michael of Rhodes : A Fifteenth-Century Maritime Manuscript, volume 1, 2 and 3, Massachusetts Institute of Technology, 2009., Volume 2, str. 499., 501., 503., 505., 507.
Evo podataka o našem četvrtastom jedru ove koke. Trebalo bi biti 16 koraka dugo u gornjem rubu i imati bočne (vanjske) rubove duge pola toliko. To će biti 8 koraka i jedan korak više, što će biti 9. I toliko je koliko će ovo jedro imati dužinu bočnih (vanjskih) rubova.

Ovo naše jedro, koje ima 16 koraka u gornjem rubu (in the head) i 9 koraka u bočnom (vanjskom) rubu (in the drop), treba imati 3 koraka fustiana za svaki korak, to će biti 48 koraka i još jedan za stupac (for the column) čini 49, od kojih oduzmeš 5 krojki (cloths), odnosno, za polovicu stupca (half of the column) za bočni (vanjski) rub (for the leech). Ostale su 44 krojke (cloths) fustiana od po 8 koraka. Trebalo bi imati 352 koraka fustiana, a na svakih sto koraka ide 10 komada fustiana.
(Fustian je tkanina od pamuka i lana. Ell je mjera za dužinu, ovdje doslovno dužina ruke. ''Kupovanje 5 ella fustiana za dukat…'')

£ 175b

I treba onoliko denti (Denti su komadi konopljine krojke za ojačanje gornjeg i donjeg ruba jedra.) koliko ima krojki fustiana, odnosno, gornjih denti i drugih donjih denti. Svaki od ovih denti trebao bi biti dugačak 3 1/2 stope, što bi izašlo, gornji rub i donji rub, od 3 stope, (krojka je) udvostručena. Bit će 88 (gornjih i donjih) denti, što čini 106 koraka (Svaki denti je napravljen od krojke koja, udvostručena, iznosi 3 stope; 88 denti stoga uzima 528 stopa ili 105 3/5 koraka.). To bi bilo 265 ella (ell je bila mjera duljine krojke, 2 stope ili 2/5 koraka). Toliko platna ide u ove | denti. A ovo četvrtasto jedro treba tri perzente (Vodoravna traka pojačanja načinjena od krojke.) po koraku visine jedra. To će biti 27 perzente. A svaka treba biti dugačka onoliko koliko je jedro dugačko u gornjem rubu, dakle 16 koraka. I one će biti razmaknute jedna od druge koliko je krojka dugačka (tj. široka), to će biti 1 1/2 stope. Krojka će biti podijeljena na trećine (po dužini, čineći) 3 perzente. I svaka od njih trebala bi biti 2 stope duža od jedra kako bi se udvostručila preko bočnog (vanjskog) ruba jedra (na svakom kraju). Dakle, trebalo bi biti 27 perzente, 148 komada krojki, što će biti 370.
(Mihael često zaokružuje brojevne vrijednosti. Da li to čini slučajno, ili pak iz iskustva zna kolika je realna količina potrošenog materijala?)

I ovo četvrtasto jedro treba 28 ''goosefeet'', to jest, 8 za srednje uzde, 6 za burine, po svakoj strani, za konope kojima su pričvršćeni quarnali i glavne ubralje. I svaki treba 6 2/3 ella krojke. To je ukupno 187 ella. Ukupno krojke na ovom jedru ide 1,412 ella. I treba jednu libru lagane uzice po komadu i 8 unci teške uzice po komadu fustiana. Ne zaboravite napraviti gornje i donje široke šavove (porube). Računajte na porabnike koji idu u ovo - to jest, na uže za gornji porab (gornji porabnik) i uže za uzdeni porub (donji porabnik) i uže za vanjske porube (vanjski porabnik).
(''goosefeet'' – pojačanja na jedru;
... karakterističan izgled rešetke jedra koji je ponekad bio istican u dekorativne svrhe bojanjem ... (''goosefeet'') prišivane su na jedro na mjestima gdje su se pričvršćivali određeni konopi. Treba ih biti 28 ili 29 .)

(Rubovi jedra su porubljeni, a na taj dvostruki porub prišiven je mekani porabnik. Porabnici su katranjeni konopi od tri struka, dosta mekano uvijeni, da se ne bi previše rastezali.Gornjim porabom jedro je razapeto na križu, donji je porub slobodan i zove se uzdeni porub. Vanjski su porubi desni i lijevi. Desni je okrenut prema desnom boku broda, kad je jedro razapeto.)

I gornjim porabnik jedra mora biti 1/4 duži od duljine katarke. To će biti 20 koraka. Dopustit ćete si 2 koraka po strani za baroxa (Izraz nerazjašnjenog značenja.). Korak će težiti 2 1/2 libre.

I treba vam komad užeta od 35 koraka (Otprilike dvostruko više od užeta potrebnog za dva vanjska porabnika za jedno jedro.) za vanjski porabnik (Uže pričvršćeno na okomite strane jedra.) na vrhu i dnu (Ili, eventualno ''odozgo prema dolje''.). I trebalo bi težiti 3 1/2 libre po koraku jer mora biti 1 libru po koraku teži od katarke (koliko je katarka-križ dugačak).

U ime Boga. Ako zaželite početi krojiti središnji stupac | cijelu krojku 19 koraka (možda piše 9 koraka o orginalu manuskripta, strana 176., što bi odgovaralo mjerama) i udvostruči stranu ovoga stupca, to jest desnu stranu i položiti na njegovu krojku binda, koja je duga koliko i stupac. Zatim počnite krojiti prvu krojku od 7 koraka i 1 stopu i stavite na njezino dno denti načinjen od krojke, od 5 stopa, da započnete dno stupca od dna. Zatim stavite denti od 4 stope na vrh, tako da denti na dnu budu veći od onih na vrhu kako biste napravili stupac, kako se učini dobrim (Ili moguće, ''kako bi izgledalo dobro''.). I možete staviti njegovu binda(u) na to.

£ 176a

Druga krojka ide pokraj ove, od 7 koraka i 2 1/4 stope, jer bi trebala biti duža od prve, jer se donji rub stupca smanjuje. Zatim odrežite donji dente na 4 1/4 stope. Zatim napravite gornji dente 3 1/2 stope i tako nastavite stavljati binda(e) sve dok ima denti.

Treća krojka od fustiana od 7 koraka 3 1/2 stope, a gornji dente od 3 stope. Zatim stavite njezinu binda(u).

Četvrtu krojku fustiana od 8 koraka. Zatim joj odrežite donji dente na 2 1/2 stope i isto tako odrežite gornji. Zatim stavite njezinu binda(u) i dovršit ćete stranu velikog stupca s desne strane.

Peta krojka na desnoj strani od 7 koraka 3 stope. I tako stavite njezin denti, na dnu i na vrhu, od 3 1/2 stope. I onda stavite njezinu binda(u).

Odrežite šestu krojku fustiana s desne strane od 8 koraka. I stavite donji i gornji denti, od 2 1/2 stope svaki. I onda stavite njezinu binda(u).

Sedma krojka fustiana treba biti dugačka 7 koraka i 3 stope. Stavite njezin donji i gornji denti, od 3 1/2 stope i dva će biti 7 stopa. I možete staviti njezinu binda(u).

Osma krojka fustiana duga je 8 koraka. Stavite gornji i donji denti, od 2 1/2 stope. Zatim stavite njezinu binda(u).

I tako skrojite fustian krojku 7 koraka 3 stope koja ide u stupac. Zatim joj stavite gornji i donji denti, svaki od 3 1/2 stope, kao na drugoj strani stupca, to jest jedanaestog. Zatim stavite binda(u). I tako nastavite s krojenjem svojih krojki i bindi i krojkinih denti koje trebate krojiti sve do ruba jedra na desnoj strani. Bit će 11 krojki računajući onu koja se stavi uz stupac. I nastavite krojiti ove krojke i denti, jednu veću i drugu manju, kao što smo učinili u četvrtom velikom stupcu dok ne izrežemo 11 krojki.

I ne zaboravite objesiti svoje jedro (na njegove porabnike) za dno kao i za vrh. A kad završiš krojenje ove 22 krojke i binde i 44 denti, to jest, jedan dente na dnu i jedan na vrhu, tada odrežite svoju bočnu krojku na desnoj strana jedra, široku kao cijelo platno krojke (i) udvostručenu, a to bi trebalo biti 9 koraka.

I želim da znate da smo završili s krojenjem polovice našeg kvadratnog jedra, to jest desne polovice i na isti način nastavljamo s krojenjem druge polovice, lijeve strane, a to su krojke, stupci, denti i binde i krojke za rub jedra. A kad bude gotovo i ova krojka sašivena, daj iskrojiti 27 perzente, razdijelivši svoju krojku po dužini i napravi sebi 3 perzente. Svaka perzente bit će trećina (širine krojke). Svaka bi trebala biti (dugačka) 16 koraka i 2 stope. Ove 2 stope treba udvostručiti preko vanjskih rubova jedra i staviti 3 perzente po koraku (visine jedra).

£ 177a

A ako želite staviti ''goosefeet'' (pojačanja na jedru) velikog četvrtastog jedra, počnite obuzdavati veliki (središnji) stupac i ono (vjerojatno ''goosefeet'') bi trebalo biti 4 stope, dakle 8 stopa po strani i 2 ''goosefeet''-a, to jest ono koje je uz stupac s jedne i s druge strane, a oni se križaju preko stupca (središnjeg ili srednjeg stupca). I svako od njih trebalo bi biti 8 stopa, dovoljno dugo da dosegne u treću perzenta(u) (od dna).

A ako želite znati gdje ćete staviti svoje ''goosefeet'' za burine, izbrojite svoje perzente i podijelite na dijelove po pet i ostavite 3 dijela na dnu i 2 dijela na vrhu. Počnite postavljati svoje ''goosefeet'' za burine i krenite prema gore. I treba biti 8 ''goosefeet'', odnosno 4 po strani i neka budu toliko dugački da dođu do treće binda(e) (od ruba jedra). A ako želite da vaš burin bude trostruk, napravite 5 ''goosefeet'' po strani. Ne zaboravite staviti 6 ''goosefeet'' na svaku stranu za quarnal užad, a svako od njih treba biti dovoljno dugačko da dopre do druge perzenta(e), budući da mora biti kraće od onih za srednje (središnje) uzde. I razmaknite ove quarnal ''goosefeet''(e) od | kraja srednje uzde, kako će vam se svidjeti po vašem sudu.

£ 177b

Ovo je metoda za postavljanje opute na vaše četvrtasto jedro, kao i kod svih sličnih brodova. Prvo, vaš donji porabnik (koji se zove uzdeni porabnik) treba oprati i promiješati (Nije razjašnjeno tumačenje ove riječi.) i staviti da se osuši i rastegnuti koliko želite, tako da nećete morati ovo ponovno činiti, jer se svako dugo uže produljuje (tj., rasteže.) 1/2 stope po koraku.

Neka gornji porabnik vašeg jedra bude 2 stope manji od duljine križa (katarke). To će biti 15 koraka i 3 stope, jer će rastegnuti ove 2 stope. Neka donji porab(nik) (uzdeni porabnik) jedra bude 15 koraka 2 stope, jer će se rastegnuti 3 stope od oštrog ugla uzdi.

I neka vaš vanjski porabnik bude 8 1/2 stope, jer vaš vanjski porub uvijek vuče i istegnut će se 1/2 koraka. Ne zaboravite staviti graničnike i robande (užad provučena kroz rupe na gornjem rubu jedra koja služi za privezivanje jedra za katarku.) i kratku užad i napraviti užad za vanjske porube i uzde.

Ako želimo skrojiti 4 bonete (dodatne trake od krojki zavezane za donji rub jedra.) u 4 komada, bit će 2 po strani. Prvo skrojite prvi komad bonete (za ili s) desno(e), stupac cijele širine krojke, dvostruk (debeo), 2 koraka 3 stope dugačak i

zatim stavite njegovu binda sa strane. Zatim stavite prvu krojku fustiana i stavite je na stupac dugačak 8 stopa. Zatim stavite njezine denti, to jest, jedan na vrhu i jedan na dnu, od 2 1/2 stope svaki, i njezinu binda(u) pored nje.

I na ovaj način na koji ste skrojili prvu i drugu krojku, tako nastavljate krojiti sve do krojke 11, sa svojim dentima, povećavajući i smanjujući, stavljajući na njihove krojke binde | na svakoj krojci. I kad budete skrojili 11 krojki, skrojite vašu rubnu krojku (krojku vanjskog ruba) široku kao cijela krojka, udvostručenu. Trebala bi biti dugačaka 2 koraka i 3 stope, imat će 2 koraka. Pola ovog komada bonete je skrojeno, to jest, od središnjeg stupca do vanjskog ruba.
(Primijetite da ova gornja boneta, lijeva, ima 11 krojki i 1 rubnu krojku, što čini 12 krojki. To je ''od središnjeg stupca'' od vanjskog ruba.)

£ 178a

Sada se posvetimo drugoj polovici naše bonete, to jest desnoj (Drugi manuskript, MS manuskript navodi dentro (''unutar'') umjesto destro (''desno'').) polovici ovog stupca. Od sredine prema kraju skrojite 12 krojki po mjeri ostalih 11 koje smo skrojili za drugu stranu ove bonete. I kad ste skrojili 12 krojki fustiana, izrežite njezin stupac od platna jednostruke debljine, potpune širine jedne krojke, 2 koraka 3 stope dugačak. Zatim udvostručeno platno stavite uz svoju krojku, tako udvostručite i napravite pola stupca, odnosno polovicu velikog stupca četvrtastog jedra. Sada smo dovršili bonetu desne strane.
(Primijetite da, kada se skroji svih 12 krojki gornje desne bonete, treba skrojiti još jednu krojku, koja se naziva ''njezin stupac''.)

I na isti način skrojite slične dijelove bonete, odnosno lijeve strane. Imat ćemo prve dvije gornje krojke (tkanine, bonete).

I ako želimo skrojiti druge 2 bonete ispod ovih, koje želimo napraviti tako da svaka ima 2 stope manju bočnu visinu od gornjih, tako da će ih biti lakše postaviti (privezati) na njihovo mjesto (na jedru):

Prvo, izrežite njezin središnji stupac, potpune širine krojke platna, (i) udvostručite; trebao bi biti dugačak 11 stopa i stavite njegovu binde(u). A onda skrojite drugi. Najprije krojke fustiana uz stupac dugi 6 stopa (dužine), zatim skrojite njegov denti, gornji i donji, 2 1/2 stope.

I druga krojka od fustiana 7 1/2 stope. Napravite njezin denti dug 1 3/4 stope, gornji i donji, a zatim stavite njezinu binda(u).

I na sličan način nastavite krojiti svoje krojke, denti i binde sve dok (ne skrojite) 11 fustian krojki s dentima i bindima. Skrojite njezinu krojku vanjskog ruba širine cijele udvostrčene krojke. Trebala bi biti 11 stopa. Skrojiti ćete polovicu ove druge bonete.

Sada počnite krojiti drugu polovicu ovog dijela bonete na desnoj (MS manuskript navodi da je dentro prihvatljivije nego destro.) strani. Najprije izrežite njezinu binda(u) pokraj stupca, a zatim izrežite prvu krojku koja ide uz stupac, trebala bi biti duga 6 stopa i postavite denti, gornji i donji, od 2 1/2 stope svaki i zatim postavite njezinu binda(u).

£ 178b

Zatim skrojite drugu krojku fustiana odmah do ove. Trebala bi biti 7 1/2 stope. Zatim stavite njezin denti, donji kao i gornji, od 1 3/4 stope, a zatim stavite svoju binda(u). I tako nastavite s krojenjem svih krojki i denti, povećavajući i smanjujući tako da smo napravili 12 krojki za drugu stranu naše bonete. I kad ste iskrojili 12 krojki od fustiana, denti i binde, iskrojite njezin unutarnji stupac, jednostruke debljine, širine čitave krojke, od 11 stopa (u duljinu). Zatim ga udvostručite po dužini i položite uz krojke. Dovršili smo donji dio bonete na desnoj strani. I na sličan način nastavite s krojenjem drugog dijela bonete na lijevoj strani, na način na koji smo iskrojili one na desnoj strani. Imajte na umu da su 3 perzente po koraku. I ne zaboravite staviti na svaki dio bonete 6 ''goosefeet''(a) | za tri kratka užeta i neka budu dovoljno dugačka da dosegnu do drugog perzenta.

£ 179a

I ako želimo objesiti ove 4 bonete, prvo za dvije prve bonete, to jest gornje, donji porab(nik) (uzdeni porub) bi trebao biti 8 koraka 1 stopu. Vanjski porabnik treba biti dugačak 2 koraka i 2 stope, tako da je 1 stopu duži za kutove vanjskog porab(nik)a. Razlog zašto 2 bonete imaju jednu krojku više (po širini) od četvrtastog jedra je taj što moraju ići s dvije bonete postavljena ispod njih. Objesite ih kao što ste objesili gornju(e). A vanjski porabnici trebali bi biti 10 1/5 stopa. Produžiti će se za pola stope.
(Primijetite da četvrtasto jedro ima 24 stupca, tj. krojke. 11 lijevo, što uz vanjsku, rubnu krojku, čini 12 krojki. Isto tako i na desnoj strani, 11, što uz vanjsku, rubnu krojku, čini 12 krojki. Ukupno 24… Ali gornje dvije bonete, kao i donje dvije bonete imaju po 11 krojki, uz vanjsku, rubnu krojku, što čini 12 krojki s lijeve strane, te isto tako i na desnoj strani, te imaju još po jednu krojku ''unutarnji stupac'' koja je posebno opisana. Znači, bonete, 2 donje zajedno i 2 gornje zajedno, imaju po 12+1+12=25 stupaca, tj. krojki.)

I ako želimo skrojiti 2 quartaruni(a) (Jedro dodano na donjem rubu bonete, eventualno ''drabler''.) za ove bonete, počnimo krojiti prvo stupac u sredini vašeg quartaruni(a) s desne strane i skrojimo ga punom širinom krojke. I ovo treba udvostručiti, 7 stopa. Stavimo njegovu binda(u) na desnu stranu, a zatim krojimo krojke od fustiana pored ovog stupca. One bi trebale biti duge 4 1/2 stope i stavimo njegov donji denti, od 2 1/2 stope, i nemojmo stavljati nikakav denti na vrh, i stavimo njegovu binde(u).

I nastavite krojiti na isti način sve do krojke 11, odnosno kao što smo skrojili ove dvije, tako povećavajući i smanjujući ove krojke i donje denti. I kad završite s krojenjem 11 krojki, skrojite rubnu krojku od 7 stopa, širine cijele krojke. Sada ćete skrojiti polovicu quartarun stupa unutar bočne krojke s desne strane.

£ 179a

Sada pređite na krojenje druge polovice ovog quartarun(a), odnosno stupca s desne strane, do kraja bonete, a za to će vam trebati quartaruni.

I skrojiti ćete 12 krojki s donjim dentima i nastaviti povećavati i smanjivati na isti način kao što smo skrojili drugu polovicu (stranu) bonete.

I kada završite s krojenjem ovih 12 krojki, skrojite središnji stupac širine cijele krojke, jednostruke debljine i dužine 7 stopa, a zatim ga udvostručite po dužini. Bit će iste veličine kao četvrtasto jedro. I završit ćete ovaj dio quartarun(a) desne strane. Ne zaboravite staviti perzente i ''goosefeet''(e), a svoja 4 komada razmaknite 7 stopa.

I na taj način skrojite drugi komad quartaruna desne strane, i bit će dobro. Zatim objesite svoj quartaruni, isto s jedne strane kao i s druge, 8 koraka i 1 stopu u gornjem rubu kao i u

donjem rubu. A vanjski porabnici trebali bi biti 6 1/2 stopa. I ne zaboravite napraviti užad na gornjem rubu u na donjem rubu, to jest, za rubove (porabnike). Ne zaboravite staviti graničnike ispod i iznad i sa strane kada vješate jedra, velika kao i mala.


Ovaj dio teksta ostavljen je u nepravilnoj formi hrvatskog jezika isključivo zbog lakšeg prepoznavanja originalnih naziva elemenata. U transkripciji, njihova imena, ili barem imena nekih od njih, nisu prevedena, a to naprosto zato što se radi o nazivima elemenata koji se odavno ne upotrebljavaju. Originalna imena su nazivi u jeziku kojim je Mihael pisao, tj. u venecijanskom, mletačkom jeziku, jednoj verziji latinskog jezika. Slijedi popis i objašnjenje značenja originalnih naziva koje Mihael upotrebljava dok opisuje izradu opute i jedra koke:


fraschun _ Fraschun(i) su pramčane pripone, sartije. (The fraschuny were the forwardmost shroud tackles.)
senal _ Senal je naziv elementa nerazjašnjine primjene. Prijevod sa latinskog: signal, signalni, signalizirati. Onaj, ona ili ono što svojim isticanjem ukazuje na nešto. No, ovo ne mora biti povezano s izvornim nazivom senal. (Uncertain interpretation.)
chinal _ Chinal je naziv elementa nerazjašnjine primjene. Prijevod sa latinskog: kineski, što ne bi imalo smisla. Inače quinque: pet… najvjerojatnije znači: petina. (Uncertain interpretation.)
quarnal _ Quarnal je naziv elementa nerazjašnjine primjene. Prijevod sa latinskog: četvrtina, četvrt, koji pripada četvrtini. (Uncertain interpretation.)
volta _ Volta, prijevod sa latinskog: okrenuti se, zaokrenuti, okreni se. (In English parlance this would be one ''turn''; the Venetian volta would be a ''round turn''.)
funde _ Nije razjašnjeno kakav priteg je funde priteg. Prijevod sa latinskog: fundi: dno, donji dio. (It is not clear what sort of tackle the funde were.)

brager _ Brager je priteg nerazjašnjene namjene. (A tackle of uncertain function.)

surda_ Surda je nerazjašnjini izraz. Prijevod sa latinskog: gluh, što ne bi imalo smisla. (Uncertain interpretation.)
branchadelle_ Branchadelle je bio komad užeta privezan za vanjski porub četvrtastog jedra, a za njega je bio privezan jedan od burina; tu funkciju sada obavljaju, na desnom i lijevom porubniku upleteni vijenci, oka i ošvice za krȁtke, burine i kratne natege, ''cringle''. (The brachadella was a piece of rope made fast to leech of a square sail to which one of the legs of the bowline bridle was attached; this function is now served by loops called cringles.)
tienteben _ Vrsta užeta ili pritega. Prijevod sa latinskog: težiti, skloniti se. (Some sort of rope or tackle.)
brando _ Nerazjašnjini izraz. Prijevod sa latinskog: rakija, vinjak, što ne bi bilo smisla. (Uncertain interpretation.)

maxinetta _ Kolotur nerazjašnjene namjene. (A block of uncertain function)
martner _ Nerazjašnjini izraz. (Uncertain interpretation.)
angura _ Nerazjašnjeni dio bloka jarbola. (An uncertain part of the block mast.)
morganali _ Morganal je bio neka vrsta pritega, vjerojatno pričvršćen na donji kraj stella. (The morganal was some sort of tackle, probably attached to the lower end of the stello.)
stello _ Stello je prednja, niža, teža oblica latinske katarke. (The lower, forward, heavier spar of a lateen yard.)
ventame _ Ventame je gornja, stražnja, lakša oblica latinske katarke. (The upper, after, lighter spar of a lateen yard.)

orze dananti _ Nerazjašnjini izraz. Prijevod sa latinskog: koji jedva daje. (Uncertain interpretation.)
orze poza_ Nije razjašnjeno kakav priteg je orza poza priteg. (It is not clear what sort of tackle the orza poza was.)

chinal matto _ Priteg pripone nerazjašnjene namjene. (An uncertain type of shroud tackle.)
chatavy _ Priteg nerazjašnjene namjene. (An uncertain type of tackle.)

fustian _ Fustian je tkanina od pamuka i lana. (Fustian is a fabric containing cotton and linen.)
ell _ Ell je mjera za dužinu, ovdje doslovno dužina ruke. ''Kupovanje 5 ella fustiana za dukat…'') 2 stope ili 2/5 koraka. (Ell is a measure of length, here literally an arm's length. ''Buying fustain at 5 ells per ducat…'')
denti _ Denti su komadi konopljine krojke za ojačanje gornjeg i donjeg ruba jedra. (Reinforcing pieces of hemp cloth along the head and foot of a sail.)
perzente _ Vodoravna traka pojačanja načinjena od krojke. (A horizontal reinforcing band of sail cloth.)
binda_ Binda je udvostručena krojka koja se polaže uz desnu stranu stupca, tj. krojke. Binda je duga koliko i stupac, tj. krojka. To je okomito pojačanje koje se polaže uz desni bok krojke. (Vertical reinforcing strips of canvas laid over a seam between sail cloths.)
quartaruni _ Jedro dodano na donjem rubu bonete, eventualno ''drabler''. (A sail added to the bottom of a bonnet, possibly a drabler.)

poza _ Uzda latinskog jedra. (A sheet of a lateen sail.)
pozal _ Uzdeni rogalj, donji dio latinskog jedra. (The clew, the lower part of a lateen sail.)

prexa _ Vrsta užeta za privez. (A type of mooring rope.)
prexullina _ Manje uže za privez. (A smaller mooring rope.)
grapnels _ Malena sidra. (Small anchor.)

forfixe _ Vjerojatno dio vitla, možda čegrtaljka sa zaptivačem. (Probably a part of the windlass, perhaps pawl bitts.)

penoni _ Penoni su oblice latinske katarke. (The pennoni were the spars of the lateen yard.)
charuzo _ Charuzo pritezi su pritezi zakačeni za ventame. (The charuzo was a tackle attached to the ventame.)

timonera _ Dio kormila. (The bracket for the quarter rudder)
fuxo _ Gornji dio kormila. (The upper part of the rudder stock.)

schaton _ Nerazjašnjini izraz. (Uncertain interpretation.)
amo _ Nije razjašnjeno kakav priteg je amo priteg. (It is not clear what sort of tackle the amo was.

matta _ Matta je priteg kojim se donji kraj latinskog jedra pritegne uz jarbol kada se mijenja kurs ili raspored jedara. (The matta was a tackle used to haul the lower end of the yard to the mast when changing tack; When referring to a change in direction, position, or course of action, the correct phrase is to change tack. This is in reference to the nautical use of tack which refers to the direction of a boat with respect to sail position.)

chusidure _ Chusidure čvrsto veže dvije grade, oblice, katarke ili lantine u jednu cjelinu, u jednu katarku ili lantinu. (The chusidure lashed together the two part of the yard at the scarf.

anzolo tackle _ Anzolo je, najvjerojatnije, priteg hajmice, kojim se hajmica priteže s palube. (The anzolo was probably a parrel tackle fall.)

pozastrello _ Nije razjašnjeno kakav priteg je pozastrello priteg.) (It is not clear what sort of tackle the pozastrello was.)
montanyana _ Nije razjašnjeno kakav priteg je montanyana priteg. (It is not clear what sort of tackle the montanyana was.)
allize _ Nije razjašnjeno kakav priteg je allize priteg. (It is not clear what sort of tackle the allize were.
chagnola _ Nije razjašnjeno kakav priteg je chagnola (doslovno ''psić'') priteg. (It is not clear what sort of tackle the chagnola (literally ''puppy'' ) was.

papaficho _ Papaficho je bilo maleno latinsko jedro. (The papaficho was a small lateen sail.)

messetarie _ Messetarie su bila užad za čamac galije, možda za njegovu vuču. (The messetarie were apparently ropes for the galley's boat, perhaps for towing it.)

rizade dela stella _ Rizade dela stella (doslovno "zvijezda") bile su dio opreme za utovar. (The rizade dela stella (literally "star") were part of the loading gear.)

friny de chaval de bocha _ friny de chaval de bocha, doslovno "konjska usta". (The friny de chaval de bocha (literally "horse mouth"))

mantixello _ Nije razjašnjeno kakav priteg je mantixello priteg. (It is not clear what sort of tackle the mantixello was.)

vananti _ Nije razjašnjeno kakav dio opreme za utovar je bio vananti. (It is not clear what part of the loading equipment the vananti were.)


Mihael je, kako se da zaključiti, bio porijeklom sa Rodosa, Grčkog otoka koji se nalazi na Azijskoj strani Mediterana, danas uz Tursku obalu. Svoju je karijeru započeo kao veslač na Mletačkoj galiji, kako je poznato, pristupivši floti 1401., kao vrlo mlad. Napredovanje u vojnoj Mletačkoj službi otkriva kako su zapovjednici Mletačke flote vjerojatno primijetili njegovu sposobnost snalaženja i inteligenciju, te ga oslobodili teških vesala i dali mu slobodu napredovanja. Napredovao je vrlo brzo, te je u dobi od oko četrdeset godina, 1435. zapovijedao s nekoliko Mletačkih brodova. Od 1435. do 1443. Mihael je bio na vrhuncu svoje karijere. Dvaput je služio kao armiraio, zapovjednik nekoliko brodova. Nije služio na nižem položaju od homo de conseio, osim u jednoj posebnoj prilici. Služba homo de conseio, ili "čovjeka vijeća", postojala je samo na trgovačkim galijama. Nažalost, funkcije tog položaja nisu dobro razjašnjene. Neki izvori ukazuju na to da je homo de conseio bio odgovoran za plovidbu. No čini se da su plovidbom upravljali comito i paron, uz pomoć nochieri, a čini se da homo de conseio nije bio njihov izravni nadređeni. S druge strane, predstavnici investitora često su plovili na brodu, okupljajući se kao vijeće kako bi raspravljali o problemima koji su se pojavili tijekom putovanja. Mihael je možda djelovao kao pomoćnik ovog vijeća, dajući trgovcima korist od svog stečenog iskustva. Za očekivati je da je u početku, kao mladić postavljen uz veslo galije, najvjerojatnije zbog teških životnih okolnosti, bio nepismen.

Pretpostavka o njegovoj nepismenosti u ranijoj životnoj dobi možda ipak može opravdati činjenicu da je manuskript u više njegovih dijelova vrlo teško pročitati i napraviti pouzdanu transkripciju, te se može pouzdati samo u nagađanje. Ali i činjenica da se ipak radi o vrlo staroj verziji latinskog jezika, možda čak i nekom specifičnom dijalektu, ide ovome u prilog.

Mihaelova prvenstveno časnička dužnost zapovjednika brodova nije mu dozvoljavala pisanje manuskripta u kontinuitetu, te je za pretpostaviti da je pisao u trenucima odmora i osamljenosti u jednoj od svojih kabina. Podaci u manuskriptu, prvenstveno brojevne vrijednosti, često variraju kada ih Mihael navodi na više mjesta. Ako je pisao jedino u trenucima odmora, kada je imao vremena, tada je za očekivati i to da je možda čak i zaboravljao brojevne vrijednosti koje je ranije u tekstu već naveo, ili jednostavno nije smatrao da su toliko važni. Ovo se da opravdati mogućnošću da je između ispunjavanja stranica manuskripta prolazilo i više dana, možda čak i tjedana. Tako na primjer, kada se radi o opisu izrade četvrtastog jedra, vrijednosti koje navodi, kao da često nemaju smisla kada bi ih se uzimalo zdravo za gotovo. No, kada se radi o opisu kompletnog jedra ili bonete, tada je stvar potpuno drugačija. Opis je cjelovit i iznimno precizan.

Tako se i o samoj namjeni manuskripta, odnosno o razlogu njegovog stvaranja, može jedino nagađati. Vođenje dnevnika u službi zapovjednika je vjerojatno bila i sama dužnost. No, Mihaelovo porijeklo koje, kako i sam navodi, nje bio plemenito, odaje kako je u čitavoj časničkoj karijeri vodio unutarnji tihi rat, ali vjerojatno i otvoreno izražene sukobe s časnicima koji su u tadašnje vrijeme, u Mletačkoj službi, mahom, ako ne i redovito, bili potomci uglednih Mletačkih plemenitaških obitelji. Jedan takav trenutak, gotovo bi se moglo reći potištenosti, Mihael označava crtanjem obiteljskog grba, za koji u šali kaže da je njegov, no odmah to i demantira. Šala je u svijesti ljudi često ispušni ventil koji ističe problem koji osoba nosi, te je šala u crtanju nepostojećeg obiteljskog grba i pošalica ''na svoj račun'' najvjerojatnije preslik tereta kojega Mihael kontinuirano nosi kroz svoju službu. No očito, njegova inteligencija i sposobnost obavljanja dužnosti te moć organiziranja ljudi bila je itekako prepoznata, otvarajući mu mogućnost napredovanja među vrlo drugačijim ljudima koji ne dozvoljavaju napredovanje niti jedan drugome. Ovo je očiti znak da podatke iz manuskripta treba shvatiti vrlo ozbiljno. Možda i u obliku zapovjedničke dužnosti, manuskript je pisan temeljito i precizno, odajući nevjerojatne podatke iz vremena Mihaelovog postojanja. Čovjek je to, ovjekovječen upravo grbom kojega je u šali nacrtao. Upotrijebio je jedino dvije boje: zlatnu i srebrenu, a u heraldici ovakve boje nose jedino grbovi najviših crkvenih redova, a to su boje gospodina Isusa Krista. Pozivajući se kao dijete Božje, Mihael to vrlo često ističe u manuskriptu: ''U ime gospodina Boga.''. Dakle, u trenucima osamljenosti, kada je zajedno sa svojim Gospodinom, manuskript ispunjava upravo onako kako zna: iskreno i precizno.

Kako izgleda, Mihael ne navodi način izrade latinskog jedra na svojoj dvojarbolnoj koki. No, navodi da krmeni jarbol treba biti polovicu dužine prednjeg, glavnog jarbola. Kod opisivanja broda ''nave latina'', koji ima dva jarbola sa po jednim latinskim jedrom, Mihael navodi kako lantina na krmenom jarbolu treba biti 2 stope kraća od dužine cijelog jarbola. Ako ovo pravilo primijenimo na navičela koki, odmah se opazi znatna razlika između takvog modela latinskog jedra i modela latinskog jedra na karaci, koki, s dva jarbola, s četvrtastim glavnim jedrom i latinskim krmenim, prikazanoj na klupi iz ca. 1415. u King’s Lynnu, u Engleskoj. Dakle, to pravilo nije primjenjivo. No, pravilo koje iznosi pl. Sagri otprilike 150 godina kasnije rezultira modelom krmene lantine koja u potpunosti odgovara karaci, koki, s dva jarbola, prikazanoj na klupi iz ca. 1415. u King’s Lynnu, u Engleskoj. Ali ovdje treba imati na umu da pl. Sagri opisuje trojarbolni brod i da njegova krmena lantina ima dužinu identičnu dužini cijelog krmenog jarbola, što bi isto odgovaralo dužini krmenog jarbola koji bi svoje uporište imao na toldi, palubi navičala koke. No, Mihael navodi da taj krmeni jarbol treba biti polovicu dužine prednjeg jarbola. Takav jarbol bi dopirao do unutarnje strukture krmena statve navičela koke. U konačnici, koja od ova dva pravila primijeniti, uslijed nedostatka izvornih podataka, nije moguće sa sigurnošću reći. Ostaje jedino slijediti omjere katarki i jarbola koji su vidljivi na vanjskom pogledu na karaku, koku, iz King’s Lynna, u Engleskoj.

Što se rekonstrukcije krmenog latinskog jedra tiče, preostaje pravilo pl. Sagrija koji iznosi čak tri načina izrade ovog jedra. Iznosi izradu latinskog krmenog jedra u osnovnoj formi, dok na posljetku iznosi izradu latinskog krmenog jedra koje ne samo da je funkcionalno, već je i tipizirano prema brodu na kojemu treba biti razapeto, a to na način da izgleda izuzetno lijepo.

Pl. Sagri izradu ovog latinskog jedra temelji na dužini palube krmenog kaštela, što opet predstavlja razmjer kada je navičela koka u pitanju. Kao temelj za izradu ovog jedra, pl. Sagri navodi pola dužine krmenog kasara. Slijedi, nešto niže u tekstu, njegovo pravilo za izradu krmrnog latinskog jedra u cijelosti...
Navicula
Subjektivan pristup rekonstrukciji jedra kojeg opisuje Mihael, lijevo. Uz desni i gornji rub postavljeni su pravokutnici u mjeri koraka, veći pravokutnici, te su uz desni rub uz pravokutnike po mjeri koraka postavljeni i kvadrati u mjeri stopa. Desno je rekonstrukcija jedra navičela koke. Uz jedro, na njegovom lijevom rubu, su postavljeni pravokutnici u mjeri koraka, te kvadrati u mjeri stopa. Rekonstrukcija je načinjena prema subjektivnom razmatranju Mihaelovog manuskripta.

Kako izgleda, Mihael opisuje izradu kvadratnog jedra tako što prvo opisuje izradu desne polovice njegove desne polovice postavljajući ''stupac'' kao početnu krojku. Potom postavlja četiri krojke prema desnom kraju, završava ga bočnom krojkom, te nastavlja postavljati krojke prema lijevoj strani, do sredine jedra. Potom postavlja zrcaljenje te, desne, polovice jedra na lijevoj strani. Naravno, razumijevanje je subjektivno.

Kvadratno jedro navičela koke rekonstruirano je tako što je kvadratno jedro koje opisuje Mihael, umanjeno u proporciji, a potom su njegovi sastavni dijelovi, koji su u ovoj fazi rekonstrukcije bili umanjeni, povećani na realnu dimenziju krojki. Visine tih sastavnih dijelova postavljeni su u pravilan odnos element-stopa.

Jedra, sastavljena od krojki fustiana, na sebi imaju dente, binde i perzente. Pojačanja ''goosefeet'' nisu još postavljena jer njihov broj i položaj ovisi o načinu postavljanja opute.

Na isti način rekonstruirane su i četiri bonete, gornja desna, gornja lijeva, donja desna i donja lijeva, te dva quatraruna, desni i lijevi.

Važno je primijetiti kako Mihael savjetuje uračunati rastezanje jedra prema dolje, jer kako navodi, jedro će se rastegnuti prema dolje za oko pola koraka. Imajući ovo u vidu, predviđeno je i rastezanja jedra navičela koke prema dolje. Naravno, ovo se može provjeriti jedino u praksi, a za pretpostaviti je da ovakvo rastezanje jedra prema dolje u velike ovisi i o kakvoći fustiana od kojega je ono napravljeno.
Navicula
Subjektivan pristup rekonstrukciji kvadratnog jedra kojeg opisuje Mihael. Na jedro, sastavljeno od krojki fustiana, postavljeni su denti, binde i perzente. Pojačanja ''goosefeet'' nisu još postavljena jer njihov broj i položaj ovisi o načinu postavljanja opute. Na donji rub kvadratnog jedra postavljene su četiri bonete, gornja desna, gornja lijeva, donja desna i donja lijeva, te dva quatraruna, desni i lijevi.

Navicula Navicula
Subjektivan pristup rekonstrukciji kvadratnog jedra navičela koke prema rekonstrukciji kvadratnog jedra koje opisuje Mihael. Na jedru, sastavljenom od krojki fustiana, postavljeni su denti, binde i perzente. Pojačanja ''goosefeet'' nisu još postavljena jer njihov broj i položaj ovisi o načinu postavljanja opute. Na isti način rekonstruirane su i četiri bonete, gornja desna, gornja lijeva, donja desna i donja lijeva, te dva quatraruna, desni i lijevi. Predočeno je moguće rastezanje jedra prema dolje za oko pola koraka. Ovo je, dakako, pretpostavljeno prema subjektivnoj procjeni.


Prvi osvrt, 2.1.2024.. Završetak sedmog dijela.
Zoran Pavlović, MarisStella Ltd



Prečac za osmi dio:
Navičela, istina ili mit _ dio osmi


Prečac za prvi, drugi, treći, četvrti, peti i šesti dio:
Navičela, istina ili mit _ dio prvi

Navičela, istina ili mit _ dio drugi

Navičela, istina ili mit _ dio treći

Navičela, istina ili mit _ dio četvrti

Navičela, istina ili mit _ dio peti

Navičela, istina ili mit _ dio šesti




Povratak u galeriju trgovine, hrvatski:
MarisStella Model Ship Kits


Back to the shop gallery, English:
MarisStella Model Ship Kits


Torna alla galleria del negozio, Italiano:
MarisStella Model Ship Kits



VISITS: 218